Ako to celé začalo

Oblečenie ako silný nástroj sebavyjadrenia je čoraz živšou témou. Veľa sa rozpráva o ekologickej a udržateľnej móde, slow fashion či upcyclingu. Ako huby po daždi vznikajú malé lokálne značky s autorským dizajnovým rukopisom. Popritom veľké módne reťazce chŕlia nové a nové kolekcie so životnosťou na jednu sezónu. Možností, ktoré dnes trh módy ponúka je neúrekom. Ľudia si môžu obliecť prakticky čokoľvek a obmedzuje ich len stav konta, kapacita šatníka a miera ich vkusu či nevkusu.

Jedného dňa sme si položili otázku, ako sú na tom ľudia s telesným postihnutím. Aký je ich vzťah k móde a kde vôbec nakupujú. Výber v obchodoch je predsa podmienený diktátom niekoľkých konfekčných veľkostí. Napadlo nás, že nájsť vhodné oblečenie môže predstavovať pre túto skupinu ľudí problém. Téma nás zaujala a preto sme cielene ľudí s telesným postihnutím vyhľadali a oslovili. Kládli sme množstvo otázok, na ktoré sme dostali zaujímavé odpovede. O kompromisoch, ktoré často pri výbere oblečenia musia robiť. O ich špecifických potrebách a o tom, prečo je klasické oblečenie nevyhovujúce. Zistili sme, že problém „čo na seba“ kúpou spravidla nekončí. Nakúpené oblečenie treba ešte upraviť, prispôsobiť, čo sa rieši buď po domácky alebo v krajčírskom salóne. Prekvapilo nás, koľko to celé obnáša investovaného času a peňazí.

Ako krajčírska dielňa, sme sa rozhodli prísť s odpoveďou. Začali sme s najfrekventovanejším kúskom šatníka mužov aj žien, teda nohavicami. V spolupráci so sediacimi ľudmi sme vyvinuli špeciálny strih. Odstránili sme všetky problémy konfekcie a naopak, pridali, či vylepšili to, čo sediaci ľudia od nohavíc očakávajú. Aby nohavice dokonale sedeli, rozhodli sme sa ich šiť na mieru. Do dnešného uniformného sveta tak prinášame už takmer zabudnutú službu z prvorepublikových čias – staré dobré, poctivé zákazkového šitie. No tentokrát v modernom šate, dostupné z každého kúta sveta, s online meraním a objednávkou na jeden klik.


Viac o projektoch a aktivitách našej krajčírskej dielne nájdete na odkazoch nižšie:

Projekt krajčovina.sk – coworking krajčírskej dielne, v ktorom sprístupňujeme naše moderné stroje a technológie pre všetkých, ktorí chcú šiť profesionálnejšie:
Ukážky z umeleckej kostýmovej produkcie našej dielne best4stage.com: